
Diabetes ses på tre olika sätt från vården. Du är antingen frisk, har prediabetes eller diabetes. Det finns inga mellanting om man tittar på diagnoskriterier. Skulle vi sätta in dessa ord i bilden ovanför skulle frisk vara 1-3, prediabetes 4 och diabetes 5. Men som du ser är det inte riktigt samma sak att befinna sig i de olika stadierna. Vi kan tänka oss att det röda är blodsockret och det blåa är insulinet i din kropp. Det är egentligen bara 1 som beskriver en frisk människa, men eftersom vi inte tittar på det blåa (insulinet) så kommer vi aldrig veta vilken del vi tillhör.
En lärdom vi kan konstatera är att om du befinner dig i 5 (dvs har diabetes) och sen flyttar ner till 4 (dvs har prediabetes) så kommer du fortfarande att producera alldeles för mycket insulin. I många fall precis lika mycket eftersom du nått din maxgräns någonstans där och det är därför som blodsockret har ökat. Flyttar du ner blodsockret ytterligare ett steg kommer insulinbehovet att minska också, men det är fortfarande för högt jämfört med när du var frisk. Jag har också valt att visa med bild 1 och 2 att blodsockret kan vara identiskt i dessa två scenarion, bara det att i scenario 2 behövs det mer insulin för att få det resultatet.
Höga insulinnivåer är sammankopplat med neuropati, migrän, huvudvärk, muskelvärk, ledvärk, inflammation, magvärk, fibromyalgi och vissa cancersorter. Det ses med trötthet, hjärndimma, koncentrationssvårigheter och psykiska besvär. Det är också det som leder till sötsug och hunger.
Dessutom talar studier för att de flesta behöver insulin efter 10-15 år av sin diagnos. Det är inte väldigt svårt att förstå varför eller hur? Kroppen får jobba övertid med att producera insulin, och tillslut orkar den inte mer. Därför ska du hjälpa den på traven!
Man kan mäta sin insulinresistens också, så får du möjligheten så gör det! Annars kan du istället sikta på lite lägre värden än högsta referens! Äta mindre raffinerad kost, och kolhydrater. Röra på dig, både kondition och styrka. Då kommer du automatiskt att hjälpa den här processen på traven!